Διάφορα

10/8/2016 | Category: Διάφορα

Ρίο 2016: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα και οι Ελληνικές συμμετοχές της 5ης ημέρας

Πλούσιο είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων που διεξάγονται στο Ρίο της Βραζιλίας μέσω των συχνοτήτων της ΕΡΤ και του ΟΤΕ TV. Από Ελληνικής πλευράς, ξεχωρίζει η συμμετοχή του Ηλία Ηλιάδη αλλά και ο αγώνας της Ελλάδας με την Ουγγαρία στο πόλο.

Αναλυτικά, το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Τετάρτης…

14.30 Κωπηλασία (Α – Γ): τελικοί (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD, OTE Sport1HD)
15.00 Πόλο (Α): Αυστραλία-Ιαπωνία (ΕΡΤ3, OTE Sport2HD)
16.00 Τζούντο: 70 κ. γυναικών/90 κ. αντρών, προκριματικά (OTE Sport4HD)
16.20 Πόλο (Α): Ελλάδα-Ουγγαρία (ΕΡΤ3, OTE Sport2HD)
16.35 Τένις (OTE Sport3HD)
17.40 Μπιτς Βόλεϊ (Α ή Γ): προκριματικά (OTE Sport2HD)
17.40 Τένις (ΕΡΤ3)
18.50 Ποδόσφαιρο (Α): Αργεντινή-Ονδούρα ή Αλγερία-Πορτογαλία (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD)
19.00 Κολύμβηση (Α – Γ): προκριματικά (ΕΡΤ1, OTE Sport1HD)
20.15 Μπάσκετ (Α): Σερβία-Γαλλία (ΕΡΤ3, OTE Sport2HD)
20.55 Τοξοβολία: προκριματικά (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD)
21.00 Σκοποβολή (Α): Double Trap (ΕΡΤ1)
21.10 Κανόε Καγιάκ (Α): Σλάλομ, Κ1, ημιτελικοί & τελικός (OTE Sport1HD)
21.30 Τζούντο: 70 κ. γυναικών/90 κ. αντρών, τελικοί (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD, OTE Sport4HD)
22.00 Άρση Βαρών (Γ): 69 κ. (ΕΡΤ3)
22.15 Συγχρονισμένες Καταδύσεις (Α): Βατήρας 3 μ., τελικοί (OTE Sport1HD)
22.15 Ενόργανη Γυμναστική (Α): Σύνθετο ατομικό, τελικοί (ΕΡΤ1 [από 21:55], OTE Sport2HD)
23.30 Ξιφασκία (Γ): Ξίφος Ασκήσεων, ατομικό, τελικός (OTE Sport1HD)
23.35 Πόλο (Α): Μαυροβούνιο-Ιταλία (ΕΡΤ3)
00.35 Τένις (Α – Γ): προκριματικά (ΕΡΤ3, OTE Sport3HD)
01.00 Μπάσκετ (Α): Αυστραλία-ΗΠΑ (ΕΡΤ1, OTE Sport2HD)
01.10 Άρση Βαρών (Α): 77 κ., τελικός (OTE Sport4HD)
01.30 Πόλο (Α): Βραζιλία-Σερβία (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD, OTE Sport1HD)
02.50 Πόλο (Α): Ισπανία-Κροατία (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD, OTE Sport1HD)
04.00 Κολύμβηση (Α – Γ): τελικοί (ΕΡΤ1, OTE Sport1HD)
04.00 Ποδόσφαιρο (Α): Δανία-Βραζιλία (OTE Sport4HD)
04.30 Μπάσκετ (Α): Βενεζουέλα-Κίνα (ΕΡΤ2, ΕΡΤ HD, OTE Sport2HD)
05.00 Βόλεϊ (Γ): Βραζιλία-Ιαπωνία (ΕΡΤ3)

Οι Ελληνικές συμμετοχές…

Στο τζούντο, την κωπηλασία, την ξιφασκία, την υδατοσφαίριση, την ιστιοπλοΐα και την κολύμβηση δοκιμάζεται η ελληνική αποστολή κατά την 5η ημέρα (Τετάρτη 10/8) των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων «Ρίο 2016».

Η Αικατερίνη-Μαρία Κοντοχριστοπούλου ρίχνεται πρώτη στη «μάχη» (14:30) στο ξίφος ασκήσεως, όπου καλείται στο γύρο των «64» της ξιφασκίας να περάσει το εμπόδιο της Ντο (Βιετνάμ). Ακολουθεί μία ώρα αργότερα η τετράκωπος άνευ, με τους Αγγελόπουλο, Τζιάλλα, Τσίλη και Χρήστου, να αγωνίζονται στον ημιτελικό.

Στις 16:20 η Εθνική Ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών αντιμετωπίζει την Ουγγαρία, ενώ στις 16:54 ο Ηλίας Ηλιάδης θα αντιμετωπίσει τον Κινέζο Τσενγκ στη φάση των «32» του τζούντο.

Στην ιστιοπλοΐα (19:05) έχουμε τη συμμετοχή των Μάντη – Καγιαλή και Μπεκατώρου – Πατενιώτη σε 470 και Nacra 17 αντίστοιχα, ενώ στην κολύμβηση έχουμε την προσπάθεια των Χρήστου (200μ. ύπτιο), Βαζαίου (200μ. μικτή ατομική) στα προκριματικά.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων την 5η ημέρα:

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

14:30 Κοντοχριστοπούλου Αικατερίνη-Μαρία, ξίφος ασκήσεως, ατομικό, με Ντο (Βιετνάμ) γύρος των 64

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

15:30 Αγγελόπουλος – Τζιάλλας – Τσίλης – Χρήστου, τετράκωπος άνευ, ημιτελικός

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

16:20 Ελλάδα – Ουγγαρία (3η αγωνιστική)

ΤΖΟΥΝΤΟ

17:54 Ηλιάδης Ηλίας, -90κ. με Τσενγκ (Κίνα)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:05 470 (Μάντης – Καγιαλής), 1η ιστιοδρομία
19:05 Nacra 17 (Μπεκατώρου – Πατενιώτης) 1η ιστιοδρομία

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

19:35 Χρήστου Απόστολος, 200μ., ύπτιο, προκρ.
20:19 Βαζαίος Ανδρέας, 200μ, μικτή ατομική, προκρ.

 

Πηγή: newsit.gr