Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Μίλτος Τεντόγλου

today6 Αυγούστου, 2024

Background
share close

Ο Μίλτος Τεντόγλου πραγματοποίησε άψογη εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη φορά!

Ο Έλληνας πρωταθλητής σε μία άψογη εκτέλεση άλματος έφτασε τα 8.48μ. στη δεύτερη προσπάθειά του, που ήταν η καλύτερη φετινή επίδοση παγκοσμίως, εξασφαλίζοντάς του την πρώτη θέση στο βάθρο.

Αυτό το χρυσό μετάλλιο είναι το 14ο στην εντυπωσιακή καριέρα του Τεντόγλου, και τον καθιστά τον δεύτερο άλτη στην ιστορία που διατηρεί τον τίτλο του σε διαδοχικούς Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά τον θρυλικό Καρλ Λιούις.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Τζαμαϊκανός Γουέιν Πίνοκ με άλμα στα 8.36μ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο 19χρονος Ιταλός Ματία Φουρλάνι, με άλμα στα 8.34μ. Ο τελικός ξεκίνησε με τον Φουρλάνι να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό πρώτο άλμα στα 8.34μ, ενώ ο Τεντόγλου σημείωσε 8.27μ στην πρώτη του προσπάθεια, με τους δύο αθλητές να είναι οι μόνοι που ξεπέρασαν τα 8 μέτρα από την αρχή.

Συντάκτης: New Generation Radio