NGradio So good... like you
Άλλο πονηρό σημείο των καιρών μας αποτελεί η προϊούσα υποκατάσταση του ελληνικού ερωτηματικού σημείου στίξεως (;) από το αντίστοιχο του λατινικού αλφαβήτου (?) Με τι ασημαντότητες κάθεσαι και ασχολείσαι, θα μου προσάψουν κάποιοι. Κάτι τέτοια ωστόσο εντελώς επουσιώδη, εκ πρώτης όψεως, πράγματα έρχονται ύπουλα να πλήξουν τη γλώσσα μας και να τη διαβρώσουν ανεπανόρθωτα. Αφού δεν υπάρχει διαφορά δυσκολίας στη γραφή του ελληνικού ερωτηματικού σε σχέση με το λατινικό, τότε γιατί δεν επιλέγεται το ελληνικό αλλά επιλέγεται όλο και συχνότερα το λατινικό; Με την ίδια ανεύθυνη νοοτροπία που επικρατεί στη νεολαία υιοθετήσαμε αβασάνιστα τα greeklish που τείνουν να καταστούν η επίσημη γλώσσα των κοινωνικών μέσων δικτύωσης, αφού προηγουμένως καταργήσαμε, στο όνομα βέβαια της κακώς εννοούμενης προοδευτικότητας, το πολυτονικό σύστημα.
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.com
Συντάκτης: Φοίβος Πιομπίνος
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)