NGradio So good... like you
Η χρήση του του ρήματος αφορώ (+σε), που σημαίνει “έχω σχέση, αναφέρομαι, συνδέομαι με κάποιον ή με κάτι”, είναι λογιότερη και πιο προσεγμένη: το ζήτημα αυτό αφορά στην ίδια την επιβίωση του Ελληνισμού. Το αφορώ στην περίπτωση ετούτη διατηρεί την αρχική του σύνταξη, όταν σήμαινε ό,τι και το αποβλέπω σε ή αποσκοπώ σε. Τώρα που έφτασε να σημαίνει «αναφέρομαι σε», μπορεί και να χρησιμοποιείται και χωρίς το σε, ιδίως με τις προσωπικές αντωνυμίες εμένα, εσένα κ.λπ.: τούτο δεν αφορά εσένα, αφορά εμένα. Η χρήση του ρήματος αυτού χωρίς το σε εμφανίζεται κυρίως στη λιγότερο επίσημη και περισσότερο καθημερινή γλώσσα.
Ας σημειωθεί επιπροσθέτως ότι η φράση ως αναφορά (!), που ακούγεται πολλές φορές αντί του όσον αφορά / καθ’ όσον αφορά / σε ό,τι αφορά, είναι εντελώς εσφαλμένη και οφείλεται σε ακουστική παρανόηση.
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.com
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)