NGradio So good... like you
Το αρχαίο ρήμα απολαμβάνω, που σημαίνει στη Νεοελληνική «ευχαριστιέμαι με κάτι, νιώθω χαρά για κάτι», συντάσσεται με αιτιατική: απολαμβάνω το παγωτό μου / απολάμβανε εμφανώς τη συντροφιά μου.Τη σημασία του αυτή την πήρε προφανέστατα από το αρχαίο ρήμα απολαύω, που συντάσσεται με γενική και σημαίνει «είμαι αποδέκτης, δέχομαι κάτι, μού παρέχεται κάτι: αο πρωθυπουργός απολαύει της αμέριστης εμπιστοσύνης της Βουλής / ο μεγάλος ποιητής απολαύει εξαιρετικών τιμών. Με τα χρόνια ωστόσο έφτασε να δημιουργηθεί σύγχυση μεταξύ των δύο εν λόγω ρημάτων. ΄Ετσι, κάποιοι που θέλουν να φαίνονται καθαρολόγοι, πλην όμως κάνουν σφάλματα στον προφορικό και γραπτό λόγο τους, αποδεικνύοντας απλώς την ημιμάθειά τους, ακούγονται να λένε ελληνικούρες του τύπου: «απολαμβάνει της εμπιστοσύνης» ή «απολαμβάνει αξιωμάτων». Οι ίδιοι αυτοί καθαρολόγοι δεν θα έλεγαν ωστόσο ποτέ ότι «απολαμβάνουν της μακαρονάδας τους» ή ότι «απόλαυσαν μιας θεσσαλονικιώτικης μπουγάτσας». Τα παραπάνω παραδείγματα μού έφεραν στη θύμηση την περίπτωση κάποιου φανατικού καθαρευουσιάνου των αρχών του 20ου αιώνα, ο οποίος εννοούσε να ονομάζει το εστιατόριο εσθιατόριο, θεωρώντας πώς έτσι αποκαθιστούσε την καθαρότητα της λέξης, που την είχαν διαστρέψει οι μαλλιαροί δημοτικιστές.
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.com
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)