NGradio So good... like you
Οι πάντες γνωρίζουν πόσο περιβαλλοντικά βλαβερές είναι οι πλαστικές σακούλες των σουπερμάρκετ. Το ορθό θα ήταν λοιπόν να καταργηθεί εντελώς η χρήση τους. Φαίνεται ωστόσο πως η βλαβερότητά τους δεν ισχύει εφόσον αγοραστεί με 0,04 ευρώ η μικρή σακούλα και 0,07 η μεγάλη. Άρα το όλο ζήτημα είναι οικονομικής αποκλειστικά φύσεως. Η υποκρισία της πολιτείας σε όλο της το μεγαλείο.
Την ίδια υποκρισία συναντούμε και στην αντικαπνιστική εκστρατεία της πολιτείας. Ας θυμηθούμε απλώς τι συνέβη στις Ηνωμένες Πολιτείες με την ποτοαπαγόρευση. Αφού ωστόσο απαγορεύουμε την καλλιέργεια, την παραγωγή, την εμπορία και τη χρήση των ναρκωτικών, επειδή βλάπτουν όντως την υγεία, γιατί δεν κάνουμε το ίδιο και για τον καπνό; Γιατί δεν απαγορεύουμε την παραγωγή και την εμπορία του καπνού; Βέβαια αυτό θα εγείρει φοβερές αντιδράσεις εκ μέρους των καπνοκαλλιεργητών, των καπνεμπόρων, των καπνοβιομηχάνων και όλων των εργαζομένων στον κλάδο. Όμως προέχει η υγεία των πολιτών, ή μήπως όχι; Ποια κυβέρνηση θα τολμήσει ωστόσο να θέσει εναντίον της τόσα πολλά ισχυρά συμφέροντα;
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.com
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)