NGradio So good... like you
Η πρόθεση σε (σ’) μπροστά από τα άρθρα που αρχίζουν από ταυ (γενική και αιτιατική): του, της, το(ν), τη(ν), το, των, τις, τα, σχηματίζει τους τύπους: στου, στης, στον, στην, στο, στων, στους, στις, στα, π.χ.: στου σπιτιού μου το μπαλκόνι, στης αυλής το πλακόστρωτο, στον ήλιο του μεσημεριού, στην εκκλησία του χωριού, στο σχολείο της γειτονιάς μου, στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη, στους δασικούς δρόμους, στις χαρές σας, στα αφρισμένα κύματα.
Η αντωνυμία σου γράφεται όμως χωριστά και με έκθλιψη: σ’ το δίνω (σου το δίνω)[όχι στο δίνω, όπως είθισται να γράφεται πια, ιδίως στους υπότιτλους των ταινιών], σ’ το λέω (σου το λέω), σ’ το έστειλα (σου το έστειλα), σ’ το έφτιαξα (σου το έφτιαξα), σ’ το διάλεξα (σου το διάλεξα) κ.λπ. Συχνά βλέπουμε επίσης να γράφεται το πιο τραγελαφικό “στόπα” αντί του ορθού “σ΄τό ΄πα”.
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.com
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)