NGradio So good... like you
Η γέννηση, η μύηση και ο ίδιος ο θάνατος είναι τα τρία μόνα αληθινά, γνήσια «τελετικά περάσματος» (γαλλ. rites de passage) στο βίο ενός ανθρώπινου όντος.
Με τη γέννησή του ο άνθρωπος εισέρχεται στον πτωτικό ετούτο κόσμο της ύλης, στον ψευδαισθητικό, απατηλό κόσμο της σκληρής πραγματικότητας.
Με τη μύηση ο άνθρωπος που επιζητεί ως ψυχική ανάγκη και ως ηθικό αίτημα την απαλλαγή του από τα δεσμά της ύλης περνά υπό την καθοδήγηση ενός διδασκάλου-μυητή σε πνευματικότερους χώρους και αρχίζει να καθίσταται κοινωνός του κόσμου των Ιδεών και να βιώνει σταδιακά ψήγματα της αιώνιας Αλήθειας.
Με τον θάνατο ο άνθρωπος αφήνει επιτέλους, εγκαταλείποντας το φθαρτό και λίαν περιοριστικό σαρκίο του, τον πεπερασμένο ετούτο κόσμο της τριδιάστατης ύλης και περνάει σε άλλες διαστάσεις και άλλα επίπεδα, εφόσον το επέτρεψε ο επί της γης βίος και πολιτεία του, προκειμένου να συνεχίσει την πνευματική του εκπαίδευση καθώς και την ανοδική πορεία του
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.com
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)