NGradio So good... like you
Η λέξη “ευχαριστώ” προέρχεται από τη συνδυασμό των λέξεων “ευ” και “χάρις”. Η “ευ” σημαίνει καλός και η “χάρις” σημαίνει χάρη ή ευγένεια. Έτσι, η λέξη “ευχαριστώ” συνεπάγεται την έκφραση ευγνωμοσύνης για τις καλές πράξεις ή τις ευγενείς χάρες που λαμβάνουμε από κάποιον.
Η λέξη “χαίρετε” είναι μια αρχαία ελληνική χαιρετιστήρια φράση που χρησιμοποιούταν για να καλωσορίσει κάποιον ή να εκφράσει καλές ευχές. Σε πολλές από τις αρχαίες ελληνικές γραφές και τα ευαγγέλια, πιστεύεται ότι ο Ιησούς Χριστός χαιρετούσε τους ανθρώπους λέγοντας “χαίρετε” ως έναν τρόπο να τους ευλογεί ή να τους εκφράσει καλές ευχές.
Έτσι, μπορεί να υπάρχει ένας ευχάριστος παραλληλισμός της λέξης “ευχαριστώ” με την φράση “χαίρετε” που χρησιμοποιούσε ο Χριστός. Και οι δύο έχουν να κάνουν με την ευγνωμοσύνη, την ευχαρίστηση και την ευγένεια, αν και ο τρόπος χρήσης και η σημασία τους μπορεί να διαφέρουν.
Συντάκτης: Στέλιος Νικολαΐδης
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)