NGradio So good... like you
Η λέξη αυτή δηλώνει ότι βρισκόμαστε μπροστά σε κάτι που το έχουμε ξαναζήσει ή αισθανόμαστε ότι το έχουμε ξαναζήσει ή το αναβιώνουμε. Υπάρχει όμως ελληνική λέξη για το ντεζαβού;
Φυσικά και υπάρχει! Είναι η λέξη ΠΡΟΜΝΗΣΙΑ η οποία είναι σύνθετη λέξη από το ΠΡΟ και την λέξη ΜΝΗΜΗ, δηλαδή ότι έχουμε από πριν μία μνήμη για κάτι που νομίζουμε ότι το έχουμε ξαναζήσει ή όντως το έχουμε ξαναζήσει! Άρα η ελληνική λέξη είναι Προμνησία. Όπως το αντίθετο αυτής της λέξης είναι η λέξη ΑΜΝΗΣΙΑ.
Οι λέξεις στην ουσία λαξεύουν τα νοήματα.
Συντάκτης: Στέλιος Νικολαΐδης
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)