NGradio So good... like you
Τον περασμένο χρόνο ο τουρισμός στην Ελλάδα εμφάνισε, παρ’ όλες τις απαισιόδοξες εκτιμήσεις που είχαν προηγηθεί, αύξηση, η οποία αναμένεται και για το τρέχον έτος. Εξάλλου, σε πρόσφατη είδηση των εφημερίδων διαβάσαμε πως η Ελλάδα και η Εσθονία σημείωσαν, το ίδιο έτος, την υψηλότερη αύξηση εξαγωγών μεταξύ των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης. Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με σχετικό δημοσίευμα του ένθετου για την οικονομία της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ, η αξία των ελληνικών εξαγωγών το 2011 αυξήθηκε, σε σχέση με το 2010, κατά 37%, δηλαδή σε ποσοστό κατά πολύ υψηλότερο από τον μέσο κοινοτικό όρο που ανήλθε στο 11,3%. Κι εγώ παραμένω με την απορία, ύστερα από τον ανελέητο βομβαρδισμό τρομοκράτησης που υφίσταμαι μαζί με όλο το ελληνικό λαό τα πρόσφατα χρόνια, για το πού πηγαίνουν αυτά τα χρήματα. Πώς είναι δυνατόν, σε χρόνους βαθιάς οικονομικής κρίσης, να αυξάνουμε τις εξαγωγές μας, όταν μας έχουν πείσει οι ξένοι κηδεμόνες μας πως οι ΄Ελληνες μόνο να καταναλώνουν ξέρουν, ενώ δεν παράγουν πια τίποτα; Και τότε τι εξάγουμε;
Φοίβος Ι. Πιομπίνος
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)