Ασημένιο μετάλλιο ο Πολυχρονίδης στους Παραολυμπιακούς

today1 Σεπτεμβρίου, 2021

Background
share close

Ένας αγώνας αντάξιος ενός τελικού σε Παραολυμπιακούς αγώνες διεξήχθη στο μπότσια BC3 και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο χάνοντας στις λεπτομέρειες το χρυσό!

Η πρώτη θέση του βάθρου κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τον Τσέχο Ανταμ Πέσκα να αναδεικνύεται τελικά νικητής.

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με συνοδό την Κατερίνα Πατρώνη, βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με 0-3 αλλά κατάφερε να πετύχει μία εντυπωσιακή ανατροπή. Μείωσε σιγά σιγά τη διαφορά και στο τελευταίο σετ ισοφάρισε σε 3-3.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ αλλά εκεί ο Τσέχος ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία καθώς είχε πολύ καλές βολές. Το μετάλλιο του Τόκιο αποτελεί το 3ο ασημένιο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή στο ατομικό μπότσια BC3. Συνολικά, στη συλλογή του, έχει πέντε μετάλλια από Παραολυμπιακούς (1-3-1).

Αυτό είναι το έβδομο μετάλλιο για τη χώρα μας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες μέχρι στιγμής, και το δεύτερο αργυρό, με τους αθλητές μας να μας κάνουν υπερήφανους σε κάθε τους αγώνα!

Συντάκτης: New Generation Radio