NGradio So good... like you
O δικός μας Leon of Athens, κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία Folk/Singer-Songwriter του διεθνούς διαγωνισμού τραγουδιού Unsigned Only Music Competition με έδρα το Νάσβιλ (Nashville) των ΗΠΑ.
Ο νεαρός έλληνας τραγουδοποιός Leon of Athens (κατά κόσμον Τιμολέων Βερέμης) κατάφερε να ξεχωρίσει στη συγκεκριμένη κατηγορία με το τραγούδι του Aeroplane από το τελευταίο του άλμπουμ Xenos ανάμεσα σε 6.000 συμμετοχές από 95 χώρες.
Οι νικητές του διαγωνισμού επιλέγονται από ένα πάνελ που αποτελείται από προσωπικότητες κύρους και συμπεριλαμβάνει διάσημους καλλιτέχνες αλλά και στελέχη της μουσικής βιομηχανίας μεταξύ των οποίων οι: Aimee Mann, Grouplove, O.A.R., Frank Foster, David Crowder, Aaron Shust, Jack Ingram, Lydia Loveless, καθώς και πολλοί ακόμα.
“Εδώ και χρόνια, είχαμε λίγους νικητές από την Ελλάδα, έτσι είμαστε εξαιρετικά ενθουσιασμένοι που βραβεύουμε τον Leon of Athens για την επιτυχία του στον διαγωνισμό”.
Το να κερδίσει κανείς το πρώτο βραβείο σε μία τόσο ανταγωνιστική κατηγορία είναι ένα αξιοσημείωτο επίτευγμα και ο Leon of Athens αντιπροσωπεύει όλα εκείνα που έχει ένας σημαντικός καλλιτέχνης: δημιουργικότητα, μοναδικότητα και την ικανότητα να δημιουργεί μουσική η οποία θα έχει διάρκεια στο χρόνο», δηλώνουν οι ιδρυτές του Unsigned Only, Candace Avery και Jim Morgan.
Αυτό είναι το τραγούδι που ξεχώρισε
O Leon of Athens θα πραγματοποιήσει τον Νοέμβριο την τρίτη του περιοδεία μέσα στο 2018 στις Ηνωμένες Πολιτείες, αυτή τη φορά στην Ανατολική ακτή. Φέτος έχει συμμετάσχει σε μερικά από τα μεγαλύτερα μουσικά φεστιβάλ παγκοσμίως όπως το South by Southwest, το Firefly Music Festival, το Okeechobee και το Summerfest ενώ τον Ιούνιο παρουσίασε τον νέο του δίσκο Xenos (Minos EMI) στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών.
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)