NGradio So good... like you
Η δεξιοτέχνης αρπίστα Maria–Christina Harper με το σχήμα της MC & the 7 Pedals παρουσιάζει μια ιδιαίτερη διασκευή του Voodoo Child του Jimi Hendrix. Χρησιμοποιώντας την ηλεκτρική της άρπα συνδυάζει πρωτοποριακές τεχνικές που πρώτη φορά εφαρμόζονται στην άρπα.
Harper
Η Maria-Christina Harper είναι avant garde αρπίστα με επιρροές από την ελληνική παραδοσιακή μουσική, την πειραματική σκηνή και τη και τη jazz. Σπούδασε με υποτροφία στη Βασιλική Ακαδημία του Λονδίνου. Ίδρυσε το σχήμα MC & the 7 Pedals και κέρδισε το πρώτο βραβείο στο Διεθνή διαγωνισμό άρπας στην Ουαλία. Χρησιμοποιεί πρωτοποριακές τεχνικές στην άρπα κάνοντας το όργανα να αναπαριστά ήχους μπάσου και ηλεκτρικής κιθάρας. Πρόσφατα κυκλοφόρησε το album της Gluten Free, από την Valentine Records (UK). Έχει εμφανιστεί στην θρυλική εκπομπή του BBC2 “Later with Jools Holland” και στο Montreal Jazz Festival. Στην Ελλάδα εκεί εμφανιστεί στα Half Note Jazz Club, Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, ΕΛΣ, Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Έχει συνεργαστεί με πολλούς κορυφαίους μουσικούς όπως την Katie Melua, Soft Cell, Anni Hogan, Ala.ni, Potent Whisper, Pete Long και Ψαραντώνη.
Συντάκτης: New Generation Radio
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)