Τον τελευταίο καιρό έχουν εντυπωσιακά πληθύνει τα κλειστά περίπτερα στην Αθήνα, φαινόμενο που οφείλεται κι αυτό στη γενική οικονομική κρίση. Όλα αυτά τα εγκαταλειμμένα περίπτερα καταντούν σε μικρό χρονικό διάστημα εστίες βρόμας και δυσωδίας και, βέβαια, δεν συμβάλλουν στην καλή εμφάνιση της πόλης. Εξάλλου εξακολουθούν να καταλαμβάνουν πολύτιμο δημόσιο χώρο στα πεζοδρόμια, δυσχεραίνοντας την ομαλή κίνηση των διαβατών. Κι όμως ο Δήμος των Αθηναίων θα μπορούσε κάλλιστα να τα ξηλώσει και στη θέση τους να φυτεύσει κάποιο δέντρο, κατά προτίμηση αειθαλλές. ΄Ετσι, και ο τόπος θα καθάριζε και το αστικό περιβάλλον θα αναβαθμιζόταν στην πολύπαθη πόλη μας
Σχολιάστε το άρθρο (0)