NGradio So good... like you
Τα ουσιαστικά χρησιμότητα και ωφελιμότητα, καθώς και τα παράγωγά τους επίθετα χρήσιμος και ωφέλιμος έχουν θετικό (εύσημο) περιεχόμενο, αφού δηλώνουν κάτι που χρησιμεύει, εξυπηρετεί και ωφελεί τον άνθρωπο. Απεναντίας τα ουσιαστικά χρησιμοθηρία και ωφελιμισμός καθώς και τα παράγωγά τους επίθετα χρησιμοθηρικός και ωφελιμιστής έχουν αρνητική (κακόσημη) σημασία. Η λέξη χρησιμοθηρία σημαίνει την υπερβολική επιδίωξη για την απόκτηση από κάποιον μόνον ό,τι θεωρεί χρήσιμο για τον εαυτό του, το οποίο αναφέρεται σε υλικά κυρίως αγαθά εις βάρος των πνευματικών, πολιτισμικών κ.ά. αγαθών. Ο ωφελιμισμός ή η ωφελιμοκρατία δηλώνουν το να θυσιάζει κανείς τα πάντα για την εξασφάλιση αγαθών υλικής χρησιμότητας, παραμελώντας τα αγαθά εκείνα που δεν εξασφαλίζουν άμεσα πρακτικά οφέλη.
Φοίβος Ι. Πιομπίνος piombinos.blogspot.gr
Συντάκτης: Φοίβος Πιομπίνος
Εκπομπή λόγου και τέχνης με την Μαρία Παπαϊωάννου
close
Κάθε Σάββατο
16:00 - 17:00
Σάββατο & Κυριακή
17:00 - 19:00
Κάθε Σάββατο
19:00 - 20:00
Κάθε Κυριακή
13:00 - 14:00
Κάθε Κυριακή
14:00 - 15:00
COPYRIGHT 2020. NGRADIO
Σχολιάστε το άρθρο (0)